Fransız Denizaşırı Bölgesi Yeni Kaledonya'da gerginlik tırmanıyor. Bağımsızlık yanlısı grupların düzenlediği gösteriler şiddete dönüşürken, Fransız hükümeti bölgeyi yeniden kontrol altına almak için askeri birlikler gönderiyor.

Gösteriler bağımsızlık talebiyle başladı

Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlısı gruplar, 12 Mayıs'ta düzenledikleri gösterilerde Fransız bayrağını indirerek kendi bayraklarını astılar. Göstericiler, Fransız sömürgeciliğinin sona ermesini ve tam bağımsızlıklarını talep ediyorlar.

Şiddetli çatışmalar yaşandı

Gösteriler sırasında polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Taş ve molotofkokteylleri atılan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

Putin'den şartlı müzakere teklifi | Gerilim tırmanıyor! Putin'den şartlı müzakere teklifi | Gerilim tırmanıyor!

Fransız Hükümeti askeri birlik gönderiyor

Fransız hükümeti, bölgedeki gerginliği kontrol altına almak için askeri birlikler göndermeye karar verdi. Savunma Bakanı Sébastien Lecornu, "Yeni Kaledonya'nın güvenliğini ve Fransız vatandaşlarının can güvenliğini korumak için her türlü adımı atacağız" dedi.

Bağımsızlık referandumu yaklaşıyor

Yeni Kaledonya'da 2023 ve 2024 yıllarında üç bağımsızlık referandumu yapılması planlanıyor. Bu referandumlar, bölgenin geleceğini belirleyecek.

Kaynak: Haber Merkezi