Ege Maden İhracatçıları Birliği, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 17-18 Nisan 2024 tarihlerinde Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlediği Doğal Taş Alım Heyeti'nde 500'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, "Maden sektörü olarak 2023 yılında 5,7 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Bu ihracatın üçte birine denk gelen 1,9 milyar dolarlık bölümü doğal taş ihracatı olarak gerçekleşti. Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak ise üyelerimizle birlikte 1,06 milyar dolar maden ihracatı gerçekleştirdik. Birliğimizin ihracatının yarıdan fazlasını doğal taş oluşturdu. EMİB olarak amacımız, 2024 yılında ihracatımızı 1 milyar 250 milyon dolara çıkarmaktır" dedi.

Bakan Bolat açıkladı: İhracat kredilerinde limit 3 milyar TL'ye yükseldi! Bakan Bolat açıkladı: İhracat kredilerinde limit 3 milyar TL'ye yükseldi!

Başkan Alimoğlu, "Marble Alım Heyeti Organizasyonumuza katılan 17 ülkeye Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fransa, Güney Kore, İspanya, İtalya, Katar, Kuveyt, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Umman ve Ürdün'e 2023 yılında yaklaşık 400 milyon dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleştirdik. İki gün boyunca 17 ülkeden gelen 40 yabancı firma ile 44 ihracatçı firmamız arasında 500'e yakın ikili iş görüşmesi yapıldı. Bu 17 ülkeye olan ihracatımızı 500 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Başarılı bir fuar geçirdik ve bu başarının yıl sonunda doğal taş ihracat rakamlarımıza da yansıyacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Sude Kula