Altın fiyatlarındaki yükseliş serisi devam ediyor. Spot ons altın fiyatı bugün 2 bin 400 dolarla tüm zamanların zirvesini gördü. Vadeli ons altın fiyatı ise 2 bin 405 dolara yükseldi.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.15 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 1,2 üzerinde 2 bin 493 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 505 liradan, Cumhuriyet altını 17 bin 285 liradan satılıyor.

Dolar cinsi ons altın fiyatlarında yılbaşından bu yana yükseliş oranı yüzde 16'yı aştı. TL cinsi gram altın fiyatında yılbaşından bu yana yükseliş yüzde 27'yi aştı.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 400 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 350 ve 2 bin 300 doların destek konumunda olduğunu belirtti.

NEDEN YÜKSELİYOR?

Reuters'ta bugün "güvenli liman altın rekor yüksek seviyelere ulaştı, dördüncü haftalık kazancına yöneldi" başlığıyla yayımlanan haberde, altın fiyatlarındaki yükselişin nedeni olarak jeopolitik gerilimlere ve merkez bankalarının alımlarına dikkat çekildi. 

Haberde, ABD'den gelen güçlü ekonomik verilerin, değerli metalin cazibesini azaltmadığına dikkat çekildi. 

ABD'de son gelen veriler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine başlayacağı tarihle ilgili piyasa beklentilerinin ötelenmesine neden olmuştu. Buna rağmen altın fiyatları rekor kırmaya devam etti.

Avustralya merkezli ACY Securities analisti Luca Santos, dünya genelinde devam eden savaşların ve artan gerilimlerin, merkez bankalarını güvenli liman olarka görülen altın alımına yönlendirdiğini, tarihte de hep böyle olduğunu dile getirdi. 

Tarım Bakanı bal üreticilerine müjde verdi! Tarım Bakanı bal üreticilerine müjde verdi!

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Singapur merkezli Silver Bullion satış yöneticisi Vincent Tie, "Altın fiyatlarının önümüzdeki iki ayda artmasını bekliyoruz. Teknik açıdan bakıldığında bu yükseliş, altın fiyatlarının 42 aylık rekor konsolidasyon döneminden çıkmasının bir sonucu. Bu, gerilen bir yayın artık gevşemesine benziyor" dedi. 

Tie, gümüş fiyatlarına dikkat çekerek "Geçmişteki altın fiyatı artışlarında olduğu gibi, bir kez yükselişe geçtiğinde gümüş altından daha iyi performans gösterecektir" dedi. 

Platin fiyatları bugün yüzde 0,7 artışla 986,65 doları, paladyum ise yüzde 0,1 artışla 1049,83 doları gördü. 

Öte yandan, dün beklendiği gibi faizleri sabit tutan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) haziran ayında faiz indirimlerine başlayacağının sinyalini vermesi de altın fiyatları için destekleyici oldu. 

Öte yandan, spot gümüşün ons fiyatı bugün yüzde 1'lik artışla 28,75 dolara yükseldi ve Şubat 2021 sonrasındaki üç yılı aşan dönemin zirvesini gördü. 

Editör: Haber Ekspres