Çanakkale'de Jandarma Teşkilatı'nın 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı Çanakkale'de Jandarma Teşkilatı'nın 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Törenler, Cumhuriyet Meydanı'nda saat 10.00'da Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Vali, Vali Yardımcısı, milletvekili, belediye başkanı, güvenlik yetkilileri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda kişi törene katıldı.

"Çanakkale ruhunun yeniden yeşertildiği gündür"

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kalkan, "Bugün Milli Mücadele’nin başkomutanı, Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105’inci yıl dönümünün sevincini ve coşkusunu yaşıyoruz. Bugün Samsun’da tutuşturulan kurtuluş mücadelesinin meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaştırılarak Çanakkale ruhunun yeniden yeşertildiği gündür. Sevgili gençler 19 Mayıs, Türk milletinin emperyalist güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde, zulme boyun eğmeyeceğini haykırarak tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birinin yazılmaya başlandığı gündür" dedi.

Editör: Simge Akbulut