Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), Afyonkarahisar Belediye Başkanı olan Burcu Köksal'dan boşalan grup başkanvekilliğine Ankara Milletvekili Murat Emir seçildi. Murat Emir, Ankara Milletvekili olarak siyaset sahnesinde tanınan bir isimdir.

Seçim Süreci

CHP Meclis Grubu, grup başkanvekilliği ve Disiplin Kurulu üyelerini belirlemek için basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Grup başkanvekilliği için Murat Emir ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç aday oldu. Ancak, Murat Emir 66 oy alarak CHP'nin yeni grup başkanvekili seçildi. Sevda Erdan Kılıç ise 48 oyda kaldı.

Özgür Özel | Atatürk'ün huzuruna birinci parti olmanın gururuyla.. Özgür Özel | Atatürk'ün huzuruna birinci parti olmanın gururuyla..

63 Milletvekili Oyu Gerekiyordu

Dört milletvekili belediye başkanı olduğu için sandalye sayısı 125’e inen CHP’de grup başkanvekili olmak için salt çoğunluk yani 63 milletvekilinin oyu gerekiyordu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in oy kullanmadığı seçimde 10 milletvekili oylamaya katılmadı.

murat emir

Murat Emir kimdir?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir1969 yılında Malatya’da doğdu.

Emir, 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve 2009 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

murat emir

1992-1996 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesinde göz hastalıkları alanında ihtisas yapan Murat Emir, Almanya’da Heidelberg Üniversitesi Lazer Fiziği bölümünde master derecesi aldı.

Emir, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp tarihi ve etik alanında da doktora yaptı.

Editör: Nurican ALBAYRAK