CHP Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan çocuk işçiliğin önlenmesine dair araştırma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. “TBMM’de acilen bir araştırma komisyonu kurularak günden güne artan çocuk işçiliğin önlenmesi için TBMM üzerine düşeni yapmalıdır” diye konuştu.

Büyük bir tehdit

Özcan, “Öncelikle bütün çocuklarımızın ve halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Çocuklarımıza bayram hediyemiz, onların eşit, özgür ve sağlıklı bir birey olarak adaletli bir ülkede yetişmesini sağlamak için verdiğimiz mücadelemizdir. Çocuklarımız beslenmeden, barınmaya, yoksulluktan, çalışmak zorunda kalmaya bir dizi soruna sahiptir. Ülkemizde giderek artan çocuk işçilik çocuklarımıza yönelik büyük bir tehdittir. Çocuk işçilik, çocukların bedensel, ruhsal, duygusal gelişimini olumsuz etkileyen temel bir çocuk hakkı ihlalidir ve çocukların sağlığı, eğitimi, gelişimi ve refahı için önemli bir tehdittir. Çocuk işçilik ülkemizin olduğu gibi bütün dünyanın mücadele ettiği bir sömürü biçimidir. Buna rağmen son yıllarda bütün dünyada artış gösteren bir olgudur” dedi.

Kamuda tasarruf paketi nedir? Neleri kapsayacak? Kamuda tasarruf paketi nedir? Neleri kapsayacak?

Çocuk işçi sayısı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), İstatistiklerle Çocuk 2023 verilerine göre Türkiye’de çocuk işçiliğindeki artışa dikkat çeken Gizem Özcan, “15-17 yaş arasındaki çocuklarda işçilik oranı 2023’te bir önceki yıla göre 3,5 puan artarak yüzde 22,1’e yükselmiştir. Bu tablonun vahameti, çocuk işçiliği oranının 2014 ve 2015’te yüzde 21 olarak gerçekleştiğini ve 2020’de yüzde 16,2’ye kadar gerilediğini hesaba kattığımızda net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çocuk işçi sayısı ise 2014’te 824 binken 2022’de 707 bin olmuştur. 2023’te bu sayı, 146 bin artışla, 853 bine yükselmiştir. Cinsiyete göre dağılıma bakıldığında erkek çocukların için yüzde 32,2’si, kız çocuklar için yüzde 11,5’u çocuk işçi olmuştur. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG), 2013-2023 yılları arasını kapsayan ‘Çocuk İş Cinayetleri’ raporuna göre, 4 yaş ve altı 234, 15-17 yaş arası ise 437 çocuk olmak üzere toplamda 671 çocuk işçi hayatını kaybetmiştir. Çocuk işçiler en çok tarım, orman işkolunda, inşaat, yol işkolunda ve metal işkolunda çalışırken hayatını kaybetmiştir. Ayrıca TÜİK verilerinin Mesleki eğitim merkezlerinde (MESEM) çalıştırılan çocukları kapsamaması ve kurumun anketleri tarımda çalışan işçi sayısının düştüğü ekim ve aralık ayları arasında yapması sebebiyle eksik olduğu vurgulanmalıdır. 14 yaş ve altına dair ise hiçbir istatiksel bilgi paylaşılmamaktadır. Buna rağmen çocuk işçilikteki artış gizlenememiştir” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Ekspres