Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 1994-2000 yılları arasında yürütülen yoğun eğitim ve yayım çalışmaları, kekik ekim alanlarının katlanarak artmasına öncülük etti.

Bu çabalardan sonra 2000 yılında 1750 hektar olan kekik ekim alanları, 2023 yılında Denizli'de 19 bin 714 hektara ulaşarak büyük bir artış gösterdi. Bu artışla birlikte 26 bin 983 ton kekik üretimi gerçekleştirildi.

Denizli'nin Pamukkale, Güney, Çal, Buldan, Bekilli, Tavas ve Kale ilçeleri, kekik üretiminin en yoğun yapıldığı bölgeler olarak öne çıkıyor. Türkiye'nin kekik ekim alanlarının yüzde 91,2'sine sahip olan Denizli, üretimin de yüzde 89,6'sını karşılıyor. Bu durum, Denizli'nin kekik konusunda ülke genelindeki lider konumunu daha da güçlendiriyor.

Denizlililer Hasat gösterisiyle coştu! Denizlililer Hasat gösterisiyle coştu!

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, dünyanın kekik ihtiyacının Denizli’den karşılandığını belirterek “Ülkemiz birçok kekik türünün gen merkezi ve anavatanı konumundadır. Kültüre alınmadan önce ticareti yapılan kekiğin önemli bir kısmı Ege ve Akdeniz Bölgesinin kıyıya bakan yüksek kesimlerinden toplanarak ihracatı yapılmıştır. 1990’lı yıllarda Dünya piyasalarındaki talep artışına bağlı olarak kekik bitkisinin kültüre alınması ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yoğunlaştırılmıştır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra bilyalı kekik olarak bilinen (Origanum onites L.) türünün Denizli’de tarla yetiştiriciliğine geçilmesi ile kekik üretimi ve ticaretinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. İlimizde yetiştiriciliği yapılan bu kekik türü, 2021 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işareti alınarak ‘Denizli Kekiği’ olarak tescillenmiştir. İlimizde kekik yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalara, İl Müdürlüğümüz tarafından 1992 yılında Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen kekik fideleri ile başlanmıştır. Bu fideler ile Baklan İlçemizde 500 metrekare alanda ve 1993 yılında Çal İlçesi Kabalar Mahallesinde 7 dekar alanda kekik demonstrasyonu kurulmuştur. Buralardan alınan olumlu sonuçlar üzerine İlimizin farklı lokasyonlarında yoğun bir eğitim ve yaygınlaştırma çalışmalarına başlanmıştır. Sonraki yıllarda kekik özellikle ilimizin Gözler, Uzunpınar, Kurtluca ve Güzelpınar bölgesine çok iyi uyum sağlamıştır” İfadelerini kullandı.

“İlimizde üretilen kekikler dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmektedir”

Kekik üretiminin ihracattaki önemini vurgulayan Çınar, “Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunan kekik, ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkiler dış ticareti içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünyada kekik dış ticaret hacmi doğadan toplananlarla birlikte 25 bin ton civarındadır. Bunun yaklaşık yüzde 70-75’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. 2023 yılında 16.966 ton kekik ve 68,5 ton kekik yağı ihracatından 55,2 milyon $ gelir elde edilmiştir. Bu verilere göre Dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayrı bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avustralya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA