Yapı Kredi BAE'ye satılıyor iddiası gündeme bomba gibi düştü! Yapı Kredi BAE'ye satılıyor iddiası gündeme bomba gibi düştü!

Sıfır araçlarda kampanyaların hızlanmasıyla birlikte ikinci el fiyatlarındaki artış da piyasanın normal seyrine döndü. Fahiş şekilde artmayan ikinci el otomobil fiyatları düzenli şekilde aylık yüzde 3 ila 5 oranında artmaya devam ediyor.

2023 modeller tükeniyor, ikinci el hareketlenecek mi?

2023 model sıfır otomobiller tükendiğinde, yüksek fiyatlı 2024 modeline ulaşamayanlar ikinci ele yönelerek piyasayı hareketlendirebilir.

İlan sayısı artıyor, satış süresi uzuyor

Kullanılmış otomobil piyasasındaki durgunluk ilan sitelerinde alıcı bekleyen araçların sayısını da artırıyor. Popüler araç ilan sitelerinde nisan ayında 750 binin biraz üzerinde olan ilan sayısı bugün 1 milyona yaklaşmış durumda. Ancak yılbaşından önce ikinci el araç satışında ortalama süre 15 gün iken, bugün 2 aya kadar çıkmış durumda.

6 ay/6 bin km kuralı nedir?

6 ay/6 bin km kuralı, ikinci el araç satışı gerçekleşecek kişiler için getirilmiş yeni bir kural. Bu kural, bir aracın satın alınmasından sonra aracın yeni sahibinde en az 6 ay geçirmesi ve yeni sahibinde olduğu sürece de en az 6 bin km yol yapması anlamına gelir.

Kaynak: Haber Merkezi