TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile bir araya geldi. Bu görüşme, yeni anayasa yapım sürecine ilişkin önemli bir adım olarak kaydedildi. İYİ Parti lideri Dervişoğlu, yeni anayasaya destek şartını açıkladı.

Milletvekili Ösen'den esnaf kefalet kredilerine tepki Milletvekili Ösen'den esnaf kefalet kredilerine tepki

Müsavat Dervişoğlu Devlet Bahçeli

Kurtulmuş'un Açıklamaları

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, görüşmede yeni anayasa yapım sürecinin detaylarını ele aldı. Kurtulmuş, anayasa tekliflerinin parlamentoda ekim ayından itibaren tartışılabileceğini belirtti. Bu açıklama, yeni anayasa çalışmalarının önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde ele alınacağını gösteriyor.

Müsavat Dervişoğlu'nun Şartı

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ise yeni anayasaya destek vermek için belirli şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı. Dervişoğlu, anayasa değişikliklerinin parlamentoda adil bir şekilde tartışılması ve demokratik bir süreçle hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Musavat Dervisoglu Aa 2220812

İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu ise yeni anayasa çalışmalarına destek şartını açıkladı.

Kurtulmuş'a yaptığı ziyaret için teşekkür eden Dervişoğlu;  "Biz İYİ Parti olarak bu sistem yürürlüğe girmeden önce bu sistemden kaynaklı olan sorunlara işaret ederek yolculuğumuzu sürdürdük. Yakın takvim içerisinde de bu sistemi tahkim edecek yeni düzenlemelere geçit vermeyeceğimizi ifade ettik. Parlamenter demokratik sistem arayışımız devam ediyor. Bu yönde bir anayasa değişikliği söz konusu olursa biz buna açık oluruz.” dedi.

“Anayasa değişikliği tartışmaları öncelikli sorunları gölgelemesin” 

Meclis Başkanı'nın görevi nedeniyle tarafsız olduğuna işaret eden Dervişoğlu; "Söylediklerimi asla kendisine cevap saymasın. Ülke için temennilerini ve dileklerini ifade ediyor, bir ihtiyaca işaret ediyor. Ama Türkiye'nin öncelikli başka sorunları da var. Anayasa değişikliği tartışmalarının öncelikli sorunları gölge altında bırakmaması lazım." değerlendirmesini yaptı.

Yaşanan sorunları sıraladı

Türkiye'de ciddi bir ekonomik darboğaz yaşandığının altını çizen Dervişoğlu; "Tencereler kaynamıyor. İnsanlarımız açlık ve sefalet sınırının altında yaşıyor. Eğitimden kaynaklı önemli problemler var. Gençler geleceklerine dair umutlarını yitirmiş durumdalar, vize kuyruklarında kendilerine istikbal arıyorlar. Türkiye'nin kuzeyinde savaş var, doğu ve batısında savaş tehdidi var, güney sınırında da güvenlik sorunlarımız var. Bütün bunların konuşulması lazım. Anayasadan kaynaklı tartışmaların o sorunları gölgede bırakmaması lazım. Sürecin bunlara özen gösterilerek yürütülmesi lazım. Ülkemiz ayrıca demografik bir istila ile de karşı karşıyadır." şeklinde konuştu. 

Interview With Müsavat Dervişoğlu 02

“Buradan iktidara sesleniyorum”

Kurtulmuş'un gerçekleştirdiği ziyareti yerinde ve anlamlı bulduklarını belirten Dervişoğlu; "Bu bir bilgilendirme görüşmesi olduğu kadar ülke sorunlarını da konuşup tartıştığımız bir görüşme oldu. Tarafsız kimliği üzerinden söylüyorum ama buradan iktidara da sesleniyorum; nasıl Türkiye'nin önemli bir arayışı ve beklentisi olduğunda Meclis Başkanımız durumdan vazife çıkararak siyasi partilerin liderlerini ziyaret ediyorsa; ekonomide olan sorunlarla ilgili Sayın Ekonomi ve Maliye Bakanı'nın, millî savunmamızla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda Sayın Millî Savunma Bakanı'nın, eğitim sorunlarından kaynaklı olan meselelerde Sayın Millî Eğitim Bakanı'nın, dış politika alanındaki sorunlarda da Sayın Dışişleri Bakanı'nın siyasi partilerimizi ziyaret etmelerini ve bu temel konularda bilgilendirmede bulunmalarını beklediğimizi ifade ediyorum" dedi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu

“Görüşmemizi yetkili organlarımızda ele alacağız”

Dervişoğlu, "Sayın Meclis Başkanımıza ülke için ortaya koydukları iyi dilekleri ve temennileri için tekrar teşekkür ediyorum. Aramızda yaptığımız görüşmeyi, yetkili organlarımızda ele alıp geleceğe dair yol haritasını sizlerle paylaşacağımı ifade ediyorum." diye ekledi.  

Editör: Nurican ALBAYRAK