Olur mu? Olur, olur!


Nurşen HACIEYÜPOĞLU

Nurşen HACIEYÜPOĞLU

09 Mayıs 2019, 08:01

Siyasetle genelde fazla ilgilenmiyorum...
Ama gelişmeler ister istemez bazı konulara eğilmenizi, ucundan da olsa değinmek zorunda kalıyorsunuz. Örneğin; son günlerde hemen herkesin dilinde...
Hani AKP'li bir belediye başkanı vardı İstanbul'da. Görevden bir talimatla alındığı için adını anımsamaya çalışıyorum. Neydi neydi?
Buldum! Kadir Topbaş...
Ne yapmış biliyor musunuz?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir arsasını 33 trilyon liraya damadına satıyor. Sonra bunu 430 trilyon liraya 'gerekli' diyerek geri alıyor!
Söylendiğine göre; Kadir Topbaş'ın damadının bu kadar parası da yok, bulması da imkânsız...
Öyleyse alışveriş kağıt üzerinde oldu. Ama sonuçta; 397 trilyon lira damada ödendi. Kimin parası?
Senin benim, vatandaşın...
Böyle ballı börek kaçırılır mı?
16 milyonluk şehrin idaresi, her şeyi açık ve şeffaf, demokrasi sevdalısı, dürüst adam Ekrem İmamoğlu isminde birine verilir mi?
Neyse bunu 23 Haziran'da göreceğiz. Bildiğim kadarıyla İstanbul'da çok sayıda İzmirli ve Egeli var...
Onların oyları bile yeter de artar büyük fark için...

Son günler!

'Yaşasın Kuşlar Hareketi'nden gelen bir mektupta, 'Merkez Av Komisyonu bu iki kuş türünün kaderine karar verecek!' deniyordu. Öğrendiğime göre; 'ACİL: 27' isimli doğa koruma kuruluşu, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan kuşların avlanmasını engellemek için bir araya geldi.
Kurumlar, 16 Mayıs'ta toplanacak Merkez Av Komisyonu'ndan, küresel ölçekte tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patkanın avını yasaklamasını istiyorlar. Bu yüzden, 'Sen de 'yaşasın kuşlar!' diyorsan kampanyamızı destekler misin?' diyorlar, yani yardım istiyorlar...
Tabii ki kampanyanın muhatabı: Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi, Merkez Av Komisyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonu...

 Talep belli...

16 Mayıs 2019'da toplanacak olan Merkez Av Komisyonu, bu yıl da pek çok kuş türünün kaderini belirleyecek. Komisyonun görevlerinden biri korunacak türleri belirlemek ve av sezonu boyunca avı yasaklanacak türleri açıklamak. Bir araya gelen 27 kurum ile biz de, bu yıl komisyondan talebimiz şöyle: 'Nesli tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patkanın avını tamamen yasaklaması ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan hiçbir kuş türünün avına izin vermemesi...'

Nesilleri tehlikede...

Üveyik nüfusu geçtiğimiz 40 senede % 78, elmabaş patka nüfusu ise geçtiğimiz 20 yılda % 50 azaldı. Her iki tür de Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) Kırmızı Liste verilerine göre nesli küresel ölçekte tehlike altında olan canlılar arasında bulunuyor.
Kuşlar, yalnızca görsel ve işitsel olarak bulundukları ortamları güzelleştirmekle kalmıyor, doğadaki birçok döngünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Bu yüzden bir kuş türünün yok olması doğamızın yok olması anlamına geliyor.,,

Sıralayayım da öğrenin...

Şimdi de İmzacı Kurumların Listesini paylaşayım konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamış olurum: AKFOD, Alakır Nehri Kardeşliği, Antalya Dostları Derneği, Artvin Borçka, Karagöl Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Cahide Derneği, Çiğdemim Derneği, Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği, Doğa Derneği, Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, HAYTAP, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER), İstanbul Artvin STK Platformu, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi, Kızılkaya Yenidünya Derneği, KİHAYKO, Kuzey Ormanları Savunması, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, MAGMA Dergisi, Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Orman Melekleri, Simurg Kuş Yuvası Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), TTKD, Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği, Van ÇEV-DER, WWF-Türkiye...

Çocuk istismarına son!

Ülkemizde çocuk istismarına karşı kapsamlı bir mücadele başlatılsın. Bu kapsamda;
1- Çocuklara yönelik istismar vakalarında iyi hal indirimi derhal kaldırılsın. Var olan yasadaki cezaların neden uygulanmadığı araştırılsın.
2- Mağdur çocuk hakları konusunda özel eğitimli uzman kolluk, savcılık ve mahkemeler baksın.
3- Çocuk istismarı soruşturma ve kovuşturmaları önceliklendirilsin ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırıldı. Adli Tıp Kurumu ve diğer yardımcı kurumlar, bu mahkemelerin taleplerini öncelikli çözsün.
4- Tüm deliller acil ve düzgün bir şekilde toplansın ve incelensin. (çocuğun kıyafetleri vb.)
5- Çocuk istismarı failleri için özel bir sicil ve etkin denetim sistemi oluşturulsun. Böylelikle çocukların bulunduğu eğitim kurumlarında, yuvalarda, ıslah evlerinde, hastanelerde, park ve bahçelerde görev almasının, bu mekanlara yaklaşmasının önüne geçilebilir.
6- Sabıka kaydı olan cinsel saldırganlara bu mekanların yakınlarında ikamet etme, çalışma ve bu mekanlara yaklaşma yasağı ve cezai müeyyidesi getirilsin.
7- Özellikle aile içi istismar mağduru çocuklar için çocuk koruma merkezleri oluşturulsun
8- Suçu işleyen aile üyesi ise, bu kişi ile çocuğun ortamı en kısa sürede ayırılsın.
9- Okullara pedagog kontenjanları verilsin ve sayıları arttırılsın.

GÜNÜN HABERLERİ

Eğitim harcamaları artış kaydetti

Çin Eğitim Bakanlığı 2018'de eğitim harcamalarının arttığını duyurdu. Bakanlığın en son raporunda Çin'in, ülke çapında eğitim için bir önceki yıla göre yüzde 8,39 artışla 2018'de 4,6 trilyon yuan (685 milyar ABD doları) harcadığı bildiriliyor. Hükümetin eğitim için bütçe harcamaları, yıllık yüzde 8,13 artışla 3,6 trilyon yuanı aşkın bir tutara ulaştı.
Rapor, harcamaların hemen hemen yarısının zorunlu eğitime gittiğini, onu diğer harcama kalemleri arasında ikinci sırayı alan yükseköğrenime harcandığını gösteriyor. Darısı başımıza...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.