Karşıyaka Belediyesi Evrensel Çocuk Merkezi bahçesine inşa edilen ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan planetaryumda yeni bir etkinlik serisi başlıyor. Çocuk ve gençlere hitap edecek film gösterimlerinin devam ettiği planetaryumda, yetişkinler için ‘Gökyüzünde Buluşuyoruz’ sloganıyla astronomi sohbetleri gerçekleştirilecek. Her çarşamba günü saat 17.00’de başlayacak interaktif etkinlikte önceden belirlenmiş konu ile ilgili film gösterilecek. Ardından uzman astronomlar, film ve konu üzerine söyleşi yapacak, bilgiler verecek.

Başkan Çelik’ten Bergama için yenilikçi adım | Kent Konseyi kuruldu Başkan Çelik’ten Bergama için yenilikçi adım | Kent Konseyi kuruldu

YILDIZLARIN GİZEMLİ DÜNYASINA YOLCULUK

Söyleşi serisinin ilki 1 Mayıs Çarşamba günü ‘Yıldızların Evrimi’ konu başlığıyla yapılacak. Yıldızların gizemli dünyasının keşfedileceği söyleşide; yıldızların renkleri ve büyüklükleri evrim süreçlerinde neyi ifade ediyor, bir yıldızın doğuşu ve yaşam döngüsü nasıl işliyor, gökyüzündeki farklı renklerin yıldızlarla olan ilişkisi nedir sorularına cevap aranacak. Aynı etkinlik 8 Mayıs Çarşamba günü de gerçekleştirilecek. 15 Mayıs ve 22 Mayıs’ta ‘Astronomi Tarihi’, 29 Mayıs’ta ise ‘Ötegezegen’ konulu söyleşiler yapılacak. Ücretsiz söyleşilere katılmak isteyen yetişkinler 0232 324 63 43 numaralı telefondan bilgi alıp, rezervasyon yaptırabilirler.

0A0C0807 Dda1 4F6E 8C91 B115Db42De30

“GÖKYÜZÜNDE BULUŞALIM”

Karşıyakalı vatandaşların bilimle iç içe vakit geçirmelerini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı B. Yıldız Ünsal, “Ege Bölgesi’nin en büyüğü olma özelliği taşıyan planetaryumda yeni nesillerin bilimle yetişmesi için organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Çocuk ve gençlere yönelik düzenlediğimiz film gösterimlerinin yanı sıra Karşıyakalı yetişkinlerin de planetaryumdan yararlanması için söyleşiler başlatıyoruz. Zamanını bilimle değerlendirmek, yıldızlar hakkında bilgi sahibi olmak, evrenin derinliklerine dair sorularına cevap bulmak isteyen vatandaşlarımızı planetaryuma bekliyoruz. Gelin gökyüzünde buluşalım, birlikte öğrenelim, birlikte keşfedelim” dedi.

85C73467 B1B6 494D A413 3F1B9C69Ce5D

790B3318 5B6F 4454 9E1C 07Bd428E89F4

Editör: Sude Kula