Soma RES'e entegre edilecek enerji depolama sistemi ile şebeke esnekliğine katkıda bulunması dengesizlik maliyetinin azaltılması ve üretimin maksimize edilmesi hedefleniyor. Enerji depolama sisteminin lisanslı bir rüzgar enerjisi santralına entegre edileceği projede enerji depolama sistemleri Partner EGS'nin çözüm ortağı olan Huawei tarafından tedarik edilecek.


Partner EGS CEO'su Dr. Alper Terciyanlı, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Global anlamda birçok yeniliğe imza atan güçlü çözüm ortağımız Huawei ile birlikte Türkiye enerji sektöründe ilk olacak uygulamalar gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Huawei tarafından temin edilen donanımlara, Partner EGS'nin yerli yazılım ve mühendislik çözümlerinin entegre edilmesiyle, piyasa ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan rekabetçi ve üstün özellikte enerji depolama sistemlerini yenilenebilir enerji yatırımcılarına sunuyoruz. Burada üstlendiğimiz öncü rol ile sektörün gelişimine de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyor; bu süreçte bizleri tercih eden tüm paydaşlarımıza da güvenleri ve destekleri için tekrar teşekkür ediyoruz" dedi.

EMEKLİLERE İKRAMİYE ZAMMI MECLİS'TEN GEÇTİ EMEKLİLERE İKRAMİYE ZAMMI MECLİS'TEN GEÇTİ


Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Neşet Özgür Cireli ise "Sektörde bugüne kadar birçok ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün yine bir ilki gerçekleştirmek üzere bir araya geldik. Ülkemizin ilk şebeke ölçekli depolama sistemini Türkiye'nin en büyük rüzgar santrali Soma RES'te devreye alacağız. Attığımız imzalar aynı zamanda, Türkiye'nin ilk depolamalı RES'ini hayata geçirme kararlılığımızın da göstergesi. Teknolojiye yatırım yapmaya, yenilik ve ilklere imza atmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.


Polat Enerji'nin 20 yılı aşkın süredir yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösterdiğini belirten Cireli, “Kurduğumuz rüzgar ve güneş enerjisi santralleriyle yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üretiyoruz. Böylece 50 milyon ağaç dikimine eşdeğer yılda ortalama 1,25 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltıyor, yaklaşık 610 bin kişinin elektrik enerjisi tüketimini karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.


 

Kaynak: DHA