2024 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinin, 5 Kasım 2024 Salı günü gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu seçimler, ABD’nin 60. başkanlık seçimleri olacak.

Seçim 5 Kasım'da yapılacak

ABD’de başkanlık genel seçimleri her dört yılda bir kasım ayının ilk Pazartesi gününden sonraki ilk Salı yapılır. Amerikan halkı, her 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri için önce aday adayları arasından kendi partilerinin başkan adaylarını seçmek üzere ön seçim sürecinde oy kullanacak, ardından Demokrat Parti adayı ile Cumhuriyetçi Parti adayı arasındaki tercihini 5 Kasım’da yapacak.

Trump kesin aday!

22 Nisan 2023 itibarıyla mevcut ABD Başkanı Joe Biden, 2024 Seçimleri için adaylığını resmi olarak açıkladı. Öte yandan Donald Trump’ın da adaylığı kesinleşti.

Trump seçilirse ne olur?

Trump’ın yeniden seçilmesi durumunda, ABD iç politikasında belirgin değişiklikler bekleniyor. Trump’ın önceki dönem politikalarına bakıldığında, vergi indirimleri, düzenlemelerin azaltılması ve göç politikalarında sertleşme gibi konular öne çıkıyor.

Dış politikada neler yaşanacak?

Dış politika konusunda ise, Trump’ın NATO ile ilişkileri ve Ukrayna krizine yaklaşımı özellikle dikkat çekiyor. Trump’ın önceki döneminde NATO’daki Avrupalı ortaklarına savunmaya yeterince harcama yapmadıkları gerekçesiyle baskı uyguladığı biliniyor. Ayrıca, Trump’ın Ukrayna krizine yaklaşımı ve bu konuda nasıl bir politika izleyeceği de belirsizliğini koruyor.

Miras uğruna kayınvalidesini uykusunda ateşe verdi! Miras uğruna kayınvalidesini uykusunda ateşe verdi!

Anketler ne diyor?

Son anketlere göre, Trump’ın Demokrat rakibi Joe Biden’ın önünde olduğu görülüyor.  Trump’ın yeniden seçilmesi durumunda, hem ABD içinde hem de uluslararası arenada önemli değişiklikler bekleniyor.

Editör: Kafkas Kaya