Özgür Özel'in Atatürk'e sözü | "Ata'm sana söz, partini iktidar yapmış olarak geleceğiz!" Özgür Özel'in Atatürk'e sözü | "Ata'm sana söz, partini iktidar yapmış olarak geleceğiz!"

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolmasıyla başlayan seçim sürecinde, adaylar 33. tur oylamasında da seçilme yeterliliğini sağlayamadılar.

24 Mart 2020'de Yargıtay Başkanlığı görevine seçilen Akarca'nın görev süresinin sona ermesiyle, Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi günü yeni başkanlarını belirlemek için sandık başına gittiler.

Seçimin ilk 32 turunda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oy alamadığından, 33. tur oylaması yapıldı.

33. tur oylamasında, Akarca'ya 90 oy, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez'e 119 oy, ve 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk'e 105 oy verildi. Seçime katılım 317 kişi olarak gerçekleşirken, 3 oy geçersiz sayıldı.

Salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine, seçime 34. tur oylamasıyla yarın devam edilecek. Seçimlerde üye tam sayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

Editör: Nurican ALBAYRAK