Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması üzerine, 25 Mart'ta Yargıtay'da başkanlık seçimi yapılacak.

24 Mart 2020'de Yargıtay Başkanlığı görevine seçilen Akarca'nın görev süresinin dolmasıyla birlikte, Yargıtay'ın 348 üyesi 25 Mart Pazartesi günü sandık başına gidecek.

DHA'da yer alan habere göre, Akarca dahil Yargıtay üyelerinin her biri başkan adayı olabilecek. Başkan seçilebilmek için adayların 348 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekecek. Eğer hiçbir aday ilk oylamada salt çoğunluğu sağlayamazsa, seçimler devam edecek.

31 Mart'ta CHP’ye Geçen O Belediyenin Sandalyeleri Bakın Nereden Çıktı! 31 Mart'ta CHP’ye Geçen O Belediyenin Sandalyeleri Bakın Nereden Çıktı!

Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa, yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla seçimler tekrarlanacak. Bu seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğu gerekmektedir.

Yargıtay Başkanı Akarca ile terör davalarının temyiz incelemesini yapmakla görevli Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk'ün adaylar arasında olduğu belirtiliyor.