19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Çeşme Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen çelenk sunma töreni ile başladı. Resmi törende, Çeşme İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Nuri Büyükateş, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi tören sona erdi. Resmi törenin sona ermesinin ardından da siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kurum ve kuruluşlar Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

D S C N3005

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yıldönümü törenlerinin ikinci bölümü ise Çeşme Amfi Tiyatro'da gerçekleştirildi. Çeşme Amfi Tiyatro’daki törene, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli,  Çeşme Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kamil  Tekdemir, Çeşme Emniyet Müdürü Murat Dokumacı, Çeşme İlçe Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Yüzbaşı Akın Satkan, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum Kuruluş Amirleri, öğretmenler, öğrenciler, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Kınay, Karabağlar Belediye emekçileriyle bayram coşkusunu paylaştı Başkan Kınay, Karabağlar Belediye emekçileriyle bayram coşkusunu paylaştı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkan Vekili Banu Ayhan ve Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Kamil Tekdemir, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

D S C N2884

"Türk gençliğine verilmiş en büyük hediyedir"

"19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir"

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Yaşar Eğitim Ve Kültür Vakfı Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi Deniz Çınar, gençlik adına bir konuşma yaparak, "Bugün Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıldönümü. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Bizler; Türk'e istiklal aşkını veren Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; bizler, 'Ya İstiklal Ya Ölüm' diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; bizler, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Fatihlerin, Atatürklerin soyundanız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emmaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Temeli 19 Mayıs'ta, Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan çağdaş, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin gücü biziz. Kaynağımız, yapılan devrimlerdir. Unutmamalıyız ki, Atatürk'ün eserlerinin temel taşı biziz. Ve yine unutmamalıyız ki; her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, biz soylu Türk gencinin damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayalım ki; 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.' Bu bilinçle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Aziz hatıraları önünde, 19 Mayısların ruhu ile eğiliyoruz" dedi.

D S C N2940

Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve gençliğin Atatürk’e cevabının ardından şiirler okundu. Etkinlik, Çeşme Ulusoy Denizcilik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerden oluşan ve Müzik Öğretmeni Mustafa Boran Durgun öncülüğünde kurulan, Çeşme'nin ilk ve tek okul orkestrası Mavi Canlar Orkestrası'nın konseri ile devam etti.

Yaşar Eğitim Ve Kültür Vakfı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kutlama töreni, step gösterisi, eşli Çaçaça dansı, Çeşme Belediyespor Tekvando gösterisi Kafkas gösterisi, Zeybek grubu gösterisi, dans gösterisi ve Türk Bayrağı'nın açıldığı muhteşem final gösterisi ile son buldu.

Amfi Tiyatro'daki kutlama töreni boyunca canlı performans göstererek resim yapan 3 öğrencinin yaptığı resimler de ilgi ile izlendi.

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve ilçe protokolü, kutlama programını hazırlayan okul müdürü ve öğretmenleri tebrik ettiler.

Editör: Sude Kula