Bakanlık, yaptığı açıklamada, sağlık reklamlarından sosyal medya fenomenlerinin reklamlarına, gıda takviyesi reklamlarından indirimli satış reklamlarına kadar birçok sektördeki reklam ve uygulamaları incelediğini belirtti.

Türkiye'nin yer altında bekleyen 5 bin ton altın rezervi'nin değeri 300 milyar dolar Türkiye'nin yer altında bekleyen 5 bin ton altın rezervi'nin değeri 300 milyar dolar

Denetimler sonucunda, bir firmanın çeşitli mecralar üzerinden yayınladığı kampanya ilanlarında, indirimli satış süresinin 6 ay olarak belirlendiği tespit edildi. İncelemede, "sezon indirimi" başlığıyla kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere üç sezona yayılan ve sürekli değişen ürünlerin dahil edilmesiyle yapılan kampanyaların, tüketicilerde belirsizlik ve sürekli indirim algısı meydana getirdiği gerekçesiyle durdurulmasına karar verildi.

Açıklamada, hızlı tüketim ürünlerinin tanıtımlarında kullanılan "anneler tarafından hazırlanan ürünlere eş değer" ifadelerinin mevzuata aykırı bulunduğu bildirildi. Gıda sektöründe, özellikle çocukların tüketimine yönelik ürünlerde, "anne tarifi", "anne formülü", "anne dokunuşu" gibi ifadelerin kullanımının, bu ürünlerin ev şartlarında hazırlanmış gibi gösterilerek yanıltıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle durduruldu.

Ayrıca, Reklam Kurulu'nun bu yılın ilk beş ayında toplam 756 dosyayı değerlendirdiği ve aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 664 dosya için durdurma cezası ve toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Editör: Simge Akbulut