Bornova, 23 Nisan coşkusunu büyük bir heyecanla karşıladı. Kutlamaların merkezinde Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki'nin özgün bir adımı vardı. 23 Nisan geleneğini yaşatma kararlılığını göstermek için makamını Dr. Cavit Özyeğin İlkokulu öğrencisi 9 yaşındaki Hakan Efe Arıkan'a devretti. Başkan Eşki, çocukların umut dolu bir geleceğe sahip olmaları için Bornova Belediyesi olarak azimle çalışacaklarını vurgularken, makamı devralan genç Arıkan'ın mesajı ise gündemi sarsıcıydı.

Arıkan, Filistin'deki çocukların yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, Bornova Belediyesi'nde çocuk hakları birimi kurulması çağrısında bulundu. Filistin'deki çocukların savaşın gölgesinde büyümek zorunda kaldıklarını vurgulayan Arıkan, “Baştan Filistin olmak üzere birçok ülkede çocuklar savaş ortamını yaşamak zorunda kalıyorlar” diyerek, “Biz Atatürk Türkiye’sinin çocukları olarak ayrıcalığımızın farkındayız” İfadelerini kullandı.

“Belediyemizde çocuk hakları birimi oluşturulmasını istiyorum”

Dr. Cavit Özyeğin İlkokulu öğrencisi Hakan Efe Arıkan, belediye başkanlığı koltuğuna otururken ilk isteğinin kendisi gibi çocukların haklarının korunması olduğunu belirtti.  Arıkan, “Ben bugün Bornova Belediye Başkanı olarak bu kentte yaşayan çocukların haklarını savunmak için Belediyemizde çocuk hakları birimi oluşturulmasını istiyorum ve bu yönde de gerekli birimlere talimat veriyorum” Şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızın için güzel bir dünya kuracağız”

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Hakan Efe Arıkan’ın hassasiyetinin herkese örnek olması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklarımızın haklarını ve en önemlisi de geleceklerini korumak ve güvence altına almak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Efes Selçuk projeleri Büyükşehir gündeminde Efes Selçuk projeleri Büyükşehir gündeminde

Başkan Eşki, “Bornova Belediyesi’nde, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunabilmek adına bütün gücümüzle çalışacağız. Çocuk hakları birimini kuracağız, kent konseyimizde bir çocuk meclisimiz olacak. Çocukların gözünden dünyayı anlayıp fikirlerini alarak, onlara daha güzel bir dünya sunmak için yeni bir Bornova inşa edeceğiz. 31 Mart yerel seçimlerinde bizleri bu görevlere getiren halkımız, en çok da çocuklarımızın geleceği için ülkemizin rengini, bayrağımızın kırmızısına boyadı. Her dört gençten üçünün yurtdışına gitme hayali kurduğu ülkemizi, çocuklarımız için kaçılacak bir yer değil, mutlu hayaller kurulacak bir ülkeye çevirmek istiyoruz. Bunun için önce Bornova’da çocuklarımızın için güzel bir dünya kuracağız. Çocuklarımızın yaşamak isteyeceği, mutlu olacağı bir Güçlü Bornova’yı hep birlikte oluşturacağız” dedi.

Resmi kutlamalar şu şekilde:

Bornova'da 23 Nisan kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen resmi çelenk sunum töreniyle başladı. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çelengi sunuldu. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki'nin yanı sıra Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu ve protokol üyeleri de törene katıldı.

Resmi törenin ardından Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, CHP Bornova İlçe Başkanlığı'nın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği törene de iştirak etti. Törende, CHP Bornova İlçe Başkanlığı'nın yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği Bornova Şubesi ile Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası İzmir 2 No'lu Şube Başkanlığı'nın çelenkleri de Atatürk Anıtı'na sunuldu.

CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın, konuşmasında 23 Nisan'ın bir ulusun padişaha kulluktan yurttaşlığa geçişinin belgesi olduğunu vurgularken, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ahmet Cangı laik eğitime yönelik saldırılara dikkat çekerken, ADD Bornova Şube Başkanı Mübeccel Tilmaç da TBMM'nin kuruluşunun 104. yılında yeni koşulların ve taze umutların oluşmasına dikkat çekti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, kızı Asya Eşki'nin Uğur Okulları'ndaki 23 Nisan gösterisini de eşi Beste Ekşi ile birlikte izledi.

Muhabir: HABER MERKEZİ