Ayhan Bora Kaplan davasında "Süleyman Soylu" detayı! Ayhan Bora Kaplan davasında "Süleyman Soylu" detayı!

Vali Davut Gül yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı'nın bu tür etkinliklere kapalı olduğunu belirtti ve kutlamaların Taksim dışında bir alanda gerçekleştirileceğini ifade etti. Vali Gül, konuyla ilgili sendikalarla görüşmeler yapıldığını ve kutlamaların yapılacağı alanın bu hafta içerisinde netleşeceğini aktardı.

Vali Gül, yaptığı açıklamada, "Taksim bu tür etkinliklerin tümüne kapalı. Biz DİSK, KESK ve benzeri kuruluşlar başta olmak üzere hepsiyle konuştuk. Taksim'de olmayacağını hepsine izah ettik. Başka bir yerde talep ederlerse kutlanması için üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. Kendi aralarında istişare ediyorlar. Muhtemelen bu hafta içerisinde kesinleşir." şeklinde konuştu.

Taksim Meydanı'nda kutlamaların yapılmamasıyla ilgili olarak, "Taksim'in dışında herhangi bir alanda kutlanacak. O alanın neresi olacağına karar verip bizden talep edecekler. Biz de güvenlik tedbirleri başta olmak üzere, üzerimize ne düşüyorsa yapacağız." diyen Vali Gül, 2012 yılından beri bu uygulamanın devam ettiğini belirtti.

Öte yandan, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ile CHP, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması için çağrı yapmıştı.

Editör: Haber Ekspres