CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Uzgel'in katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Buca Belediyesi, Buca Genç Rumeli Kanatlar ve Civar Köyleri Dayanışma Derneği, Balkan Strateji Geliştirme ve İş Birliği Derneği ile Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin ortaklaşa organizasyonuyla gerçekleşti.

3 Bin yıllık köy depremlere rağmen hasarsız! 3 Bin yıllık köy depremlere rağmen hasarsız!

21. Yüzyıl’da Türkiye’nin Balkan Vizyonu konferansında konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. İlhan Uzgel, Türkiye'nin Balkanlar'daki rolünü ve geleceğe yönelik stratejilerini ele aldı.

“Balkan dernekleri ile  pek çok çalışmaya imza attık”

Panelin açılış konuşmasını yapan Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, CHP İl Başkan Yardımcılığı görevi sırasında yaklaşık dört yıl boyunca Balkan Masası İzmir Sorumlusu olarak yaptığı çalışmaları anlattı. Başkan Duman, “Balkan dernekleri ile ortaklaşa pek çok çalışmaya imza attık. Bizim için kardeş belediyeler, sivil toplum kuruluşları ile olan ilişkiler çok önemlidir. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz ki Buca’da insana dokunan projeleri hayata geçireceğiz. Bunun için de sivil toplum kuruluşları ve Bucalılar ile ortak hareket edeceğiz” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin doksanlı politikalarına övgü

Prof. Dr. İlhan Uzgel ise 1990’lı yılların Türkiye’nin belli bir coğrafyaya yönelik dış politikasının en başarılı olduğu dönem olduğuna dikkat vurguluyarak,

“Bugün Bosna Hersek, Makedonya kısmen Kosova bu haliyle bir devlet olarak bulunuyorsa büyük ölçüde Türkiye’nin izlediği politika sonucudur. 1992 – 1995 Bosna, 1999 Kosova ve 2001 Makedonya sorunlarında müthiş bir katkı sağladı Türkiye. Sessiz sedasız, arka kapı diplomasisi ile. Ama hiçbir zaman bunun reklamını yapmadı” Şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Uzgel, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren benimsediği dış politikayı eleştirerek bu politikaların ülkenin imajına zarar verdiğini belirtti.

Muhabir: HABER MERKEZİ