Bu yılki tema olan "çocuk edebiyatı"nın altında, çocukların dünyasına ışık tutan kitaplar ve yazarlar yer alacak. Fuarda, söyleşiler, imza günleri, atölye çalışmaları ve çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra kitap tanıtımları da gerçekleştirilecek.

Başkan Tugay, Organizasyona 350'ye yakın yayınevi ve 50'ye yakın sahafın katıldığını anlatarak "Sahaf sokağı Türkiye'nin en geniş sahaf katılımına ev sahipliği yapıyor. Kitap müzayedesi de yapacaklar. Söyleşiler, imza günleri, konserler, danslar ve pandomim gösterileri, müzikaller, tiyatrolar, illüzyon gösterileri gibi onlarca türde binlerce etkinlikle tam anlamıyla bir kitap festivali bizi bekliyor." İfadelerini kullandı.

Fuarın onur konuğu olarak belirlenen yazar Ahmet Ümit de Türkiye'de çok kitap okunmadığını vurgulayarak, süt, et, yumurta, ıspanak gibi kitapların da çocuklar için zorunlu olması gerektiğini belirtti.

Ahmet Ümit, etkinliğin temasının çocuk edebiyatı olmasının önemine değinerek "Sanatı, edebiyatı zorunlu tüketim maddesi haline getirmemiz gerekiyor. Benim yazarlığımda annem çok önemlidir. Çünkü annem bir masal anlatıcısıydı. Ondan esinlenerek ben bir yazar olabildim. Çocuklarımıza masal anlatmak, çocuklarımıza masal okumak, sonra onların kendilerinin masal okuması, çocuk romanları okuması, şiir okuması, öykü okuması, büyük yazarlarla tanışması, bu muhteşem bir şey." Şeklinde konuştu.

İzmir'den kalkan trenler nerelere gidiyor? İzmir tren seferleri! İzmir'den kalkan trenler nerelere gidiyor? İzmir tren seferleri!

Ümit, İzmir'de çok fazla okuyucusunun olduğunu belirterek, "İzmir yazmadan ölmeyeceğim. İzmir'le ilgili şahane bir roman yazacağım. Tarihi bir roman olacak, Smyrna olacak ve elbette bu şehrin ilk ozanı dediğimiz, yeryüzünde edebiyatın ilk kurucularından biri olan büyük Homeros'la ilgili olacak." Dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.

İzmir Kitap Fuarı, 28 Nisan'da sona erecek olan organizasyonunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel etkinliklerle çocukları ağırlıyor. Fuar kapsamında düzenlenen özel etkinlikler arasında çocuklar için konserler, masal anlatımları ve bilgi yarışmaları bulunuyor

Muhabir: HABER MERKEZİ