Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Merkezi tarafından yeniden aday gösterilmeyen Bayraklı Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Serdar Sandal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Belediyesi tesislerinde gerçekleşen basın toplantısında Başkan Sandal, CHP'de aday belirleme sürecinin kurultay hesaplaşması üzerinden yürütüldüğünü, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'na yönelik eleştirilerde bulundu. 


"BU İRADEYİ YOK SAYMAYA KİMSENİN HAKKI YOK"

"Kimse bize görevini yapmadı siyasi duruşundan ödün verdi diyemez. Ben CHP'li bir belediye başkanıyım, CHP'liyim, bundan sonra da CHP'li kalacağım" diyen Başkan Sandal, "Birileri bizi bunun dışına itmek isteyebilir ama biz CHP'de kalacağız. Şimdi de bütün haksızlıklara aynı şekilde cevap vereceğiz. Bayraklı'da mahalle, ilçe seçimleri olmuş ve irade şekillenmiştir, bu iradeyi yok saymaya kimsenin hakkı yok. Mahalle, ilçe ve il süreçlerinden sonra bir kurultayımız oldu. Burada geçmiş dönem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel yarıştı. Demokratik  bir yarıştı. Kurultaydaki koşulları bir tarafa bırakarak bu demokratik süreçte Özgür Özel yeni genel başkan oldu. Sayın Genel Başkanımızın kurultay konuşması ve teşekkür konuşmasındaki söyledikleri tüm partilileri heyecanlandırdı, umutlandırdı. Biz de o kervana katılan arkadaşlarınızdanız. Özel,'Kayıt dışı siyaseti bitireceğiz' demişti. Siyasetesin kayıt altına alınması, şeffaf olunması ve söylenenlerin tutulması son derece önemli. 'Ben anket yapacağım, memnuniyet ölçeceğim, heyetler göndereceğim, ilçe başkanının, il başkanının fikrini alacağım. Bu süreç şeffaf olacak' demişti. Takdirlerinize sunuyorum" dedi.

ANKETTEN ESER YOK

İlçede partisinin yaptığı anketlerde çıkan isimlerden birinin adaylaştırılmadığına dikkat çeken Sandal, "Bayraklı'nın memnuniyet anketi İzmir'dekilerin en iyilerden bir tanesi. Komisyon kararları parti yetkililerinden duyduğum güçlü adayın belediye başkanı olacağı... Sonrasında bu 2 mesele bizim atanmamıza yeterliyken yeni bir ankete girişildi. Serdar Sandal, Ulaş Aydın ve Erdal Aksünger isimleri soruldu. Belediye başkanı olmamız, bölgede yoğun çalışmamızdan kaynaklı olarak bizim oranımız oldukça yüksek çıktı. Rakamlarını da biliyorum ama kimseyi rencide etmek istemem. Kayıt dışı siyasette bu meseleyi takdirlerinize sunuyorum. Ankette sorulan 3 arkadaştan biri var mı, memnuniyet anketinden eser var mı, komisyon kararları var mı yok. Çünkü Serdar Sandal Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın bir isim ve ona oy verdi" diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan arasında 3 anlaşma imzalandı Türkiye ile Azerbaycan arasında 3 anlaşma imzalandı


"ASLANOĞLU, EN DÜŞÜK PERFORMANS GÖSTEREN İL BAŞKANI"

Partisinin kurultay sürecine ilişkin de konuşan Sandal, "26 Kasım'da tüzük kurultayı toplanacaktı. Ne oldu o kurultaya. Delegeyi sıfırlayacaktık. Yeni bir üye sistemi getirecektik, eğitim verilecekti. Haber yok! Ön seçim ne oldu... Spesifik birkaç yerde. Heyetler gidiyor da heyetin raporuna uyulmuyor. Aynı heyet Manisa'ya, İstanbul'a gidemiyor. Farklı bölgelere gidiyor ama uyulmuyor. Kurultay bitmiştir denildi, İzmir'de bitmediğini hepimiz gördük. 'Kimseye sözümüz yok. Adaylık sürecini baştan yapacağız' demişlerdi ama kurultay sürecinden önce verilen tüm sözler unutuluyor. "İl ve ilçelere sormadan herhangi bir atama yapmayacağız' dediler, il başkanına anketi göstermediler. Komisyon kararlarını göstermediler, kimin atanacağını, MYK'ya kimin ineceğini söylemediler. Bu süreçlerde Şenol Aslanoğlu İzmir'de gelmiş geçmiş en düşük performansı gösteren il başkanıdır. İzmir'in iradesine, örgüte sahip çıkamamıştır" ifadelerini kullandı.


"HESAP GÜNÜ BUGÜN DEĞİL"

Sandal açıklamalarının devamında ise "Ben kurultayın ilk oyunu da ikinci oyunu da Kılıçdaroğlu'na verdi. Bir vekilimiz ikinci turda oyumu değiştirmemi istedi, Ben ise o vekiller 'bir söz verdim, benim Kılıçdaroğlu'na oy verme gerekçem sadece yakınlığım değil, ahlakı, vicdanı, liyakati, devlet adamlığı, muhalefeti bir araya getirme iradesi' dedim. Çünkü Türkiye'nin ihtiyacı toplumsal barış. Sayın vekile ayrıca "Ben siyasiyim, ben mahallede, ilçede, ilde seçimi alırken delegelere Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğim diye söz verdim" dedim. Orada 1 oy da kalsa ben aşağıdan aldığım yetkiyi değiştirmem. Ben tavşan değilim ki bana ışık yakıyorsunuz belediye başkanlığı ile ilgili. Ben işini adam gibi yapan bir belediye başkanıyım. Ben parti yetkilileriyle görüştüm, 'Ekipler değiştiğinde adaylar da değişir bu doğal, niyetiniz buysa hiç girmeyelim' dedim. Bize 'anketlerden ve gelen komisyondan çıkın gerisini bize bırakın' dediler. Özel ile görüşmemde de aynı konuşma oldu. Ankette sorulanların esamesi yok. Bu süreç bizleri üzüyor, kırıyor, partimizle ilgili kaygı duyuyoruz. Aldığımız telefonlar bizleri rahatsız ediyor. Ama bir haksızlık olsa da, bir usul hatası olsa da, farklı bir yönetim anlayışı olsa da biz CHP'liyiz. Bizim CHP ile olan bağımız sıradan değil. Bugün tüm CHP'liler, Büyükşehir ve 30 ilçemizde üzerine düşeni son  noktaya kadar yerine getirmek durumundadır. Hesap günü bugün değil, bu işler bittikten sonradır. O gün tekrar konuşacağız. Hiç kimsenin umut olan bu süreci sekteye uğratmaya hakkı yok. Kılıçdaroğlu'na oy verdi diye belediye başkanlarını çizmek bu parti adına yapılacak en son şeydi ama buna cevap vermeyeceğiz. Cevap hakkımız bugün için saklı kalacak. Kılıçdaroğlu'na oy verdim, pişman değilim, bugün olsa bugün yine veririm. Kemal bey 5 benzemezi bir arada tutan lider, bugün biz 5 parçaya bölündük. Bugün sandığa gitmem diyen, oy vermem diyen her arkadaş yanlış yapıyor. Adayın doğruluğu, yanlışlığı bugünün meselesi değildir. Bayraklı'da üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Hiçbir şey yoksa bin çalışan arkadaşımızı düşüneceğiz. Ben bir Cumhuriyet Halk Partisi üyesi ve bu partide beş yıl belediye başkanlığı yapmış biri olarak partimin kararını bugün için sorgulama haddine sahip değilim. Bir partili olarak benim üzerime düşen görev; partimin bugün söylediği kararın arkasında durmaktır" açıklamalarında bulundu. 

Kaynak: FATİH ÖZKILINÇ