İki lider arasında gerçekleşecek bu buluşmada, yakınlaşma adımlarının ön plana çıkması bekleniyor.

Kuşadası'nda ehliyetsiz ATV sürücüsünün kaza faturası! Kuşadası'nda ehliyetsiz ATV sürücüsünün kaza faturası!

Atina ve Ankara Arasındaki Yakınlaşma Adımları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz aralık ayında Atina'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, şimdi de Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret, iki ülke arasındaki yakınlaşma sürecini hızlandırma potansiyeline sahip. Özellikle son dönemde adalara 'ekspres vize' uygulaması ve Atina Bildirgesi gibi adımlarla pekişen ilişkiler, görüşmenin olumlu bir gündem etrafında şekillenmesini sağlayabilir.

Ziyaret Detayları

Miçotakis'in Ankara ziyareti, yaklaşık 6-7 saat içerisinde tamamlanması planlanıyor. Bu süre içerisinde iki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceği ve ardından ortak bir açıklama yapacakları belirtiliyor.

Liderlerin Önceki Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret öncesinde Yunanistan basınına verdiği röportajda, iki ülke arasındaki ortak tarihi ve coğrafi unsurlara değinerek, uzlaşabilecek başlıkların bulunduğunu ifade etti. Miçotakis ise, Yunan-Türk ilişkilerinin karmaşık olduğunu ve tarihî boyutlar taşıdığını vurgulayarak, bu durumun değişmeyeceğini belirtti.

Peki, Erdoğan ile Miçotakis'in gündeminde hangi başlıklar var?

Ankara, Yunanistan'ın Ege'de deniz parkları konusunda atmak istediği adımlara tepki göstermişti. Atina, bu adımların 'çevre' konusu ile alakalı olduğunu söylerken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı 'adaların egemenliği' konusunu gündeme getirmişti. Bakanlığın açıklamasında, "Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan’a tavsiye ederiz" denilmişti. Erdoğan ile Miçotakis'in, deniz parkı gündemini ele alması bekleniyor.

Miçotakis ayrıca, Kariye'nin cami olarak ibadete açılmasını da masaya yatıracağını dile getiriyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aralık ayında Atina'ya gerçekleştirdiği ziyarette, iki lider Atina Bildirgesi'ni imzalamış ve Doğu Akdeniz ile Ege’de geçmiş dönemlerde yaşanan askeri ve siyasi gerilimlerin bir daha yaşanmaması için alınacak önlemler konusunda uzlaşmıştı. Bu görüşmede de, liderlerin Doğu Akdeniz ve Ege mesajları vermesi bekleniyor. 

Öte yandan, İsrail-Filistin sorunu başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili Türkiye’nin görüşlerinin aktarılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'te Yunanistan ziyaretinde, çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ilave olarak Miçotakis'in ziyaretinde "Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi" konularında anlaşmalar imzalanması da gündemde. 

Editör: Nurican ALBAYRAK