Williams, perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyon hedefini olan %2'ye ulaşmak için hala "yol kat etmesi" gerektiğini söyledi.

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyon ve istihdam piyasasında dengeyi sağlamak için atılan adımların "muazzam ilerleme" kaydettiğini duyurdu. Williams, bu sebeple yakın gelecekte faiz artışı öngörülmediğini belirtti. Ancak Fed yetkilileri, enflasyonun kontrol altına alınması konusundaki kararlarını daha fazla veri toplandıkça yeniden değerlendireceklerini ifade ettiler.

Daha Fazla Veri Bekleniyor

Williams açıklamasında, enflasyonun Fed'in hedeflediği %2 seviyesine ulaşması için hala biraz yol olduğunu kabul etti. Fakat şu anda uygulanan para politikasının iyi bir konumda olduğunu ve işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini vurguladı. Fed yetkilileri, enflasyonun önümüzdeki dönemde %2'ye doğru gerilemeye devam etmesini bekliyor olsalar da, son verilerin bu düşüşün "yol boyunca dalgalanmalarla" gerçekleşebileceğini gösterdiğini belirttiler.

Temel Enflasyonda Artış

Çarşamba günü açıklanan resmi rakamlara göre, gıda ve enerji hariç temel enflasyon göstergesi üst üste üçüncü ayda artış kaydetti. Bu veriler, ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde seyretti. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Şubat ayına göre %0,4, bir önceki yıla göre ise %3,8 oranında arttı. Bu artış, Fed'in enflasyonla mücadele kararlılığını test etmeye devam ediyor.

VakıfBank erişimi durdurdu | Mobil ve web sitesi çöktü! VakıfBank erişimi durdurdu | Mobil ve web sitesi çöktü!

Powell Q Dgk Cover

İşsizlik Oranı Zirveye Yaklaşıyor

Williams işsizlik oranının bu yıl %4 seviyesine ulaşmasını beklediğini ve ardından kademeli olarak düşüşe geçeceğini öngördü. Bu durum, işgücü piyasasının hala güçlü sinyaller verdiğini gösteriyor. Ancak enflasyonun kontrol altına alınması ile birlikte işgücü piyasasında da bazı düzenlemeler görülebilir.

Fed Yakından Takip Ediyor

New York Fed Başkanı Williams açıklamasında, Fed yetkililerinin enflasyon ve istihdam piyasasındaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini belirtti. Fed, önümüzdeki dönemde açıklanacak verilere göre faiz artışı politikasını yeniden değerlendirecek.

ABD Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artışına gitmeyi erteleme kararı aldı. Fed yetkilileri, enflasyonun düşüş eğilimine girip girmediğini anlamak için daha fazla veri toplamayı tercih ediyor. Bu karar, işgücü piyasasının güçlü seyretmesine rağmen enflasyonla mücadele önceliği düşünüldüğünde alındı. Fed, önümüzdeki dönemde açıklanacak yeni verilere göre faiz artışı politikasını güncelleyebilir.

Editör: Nurican ALBAYRAK