31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde oy kullanmaya gidecek vatandaşların dikkatini çeken konulardan biri de seçim yasaklarıdır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen seçim yasakları, seçim günü tüm ülke genelinde uygulanacak ve vatandaşların bu kurallara uyum göstermesi beklenmektedir.

Seçim yasakları, seçim günü oy verme işlemi başlamadan önce saat 06:00'da başlayacak ve oy verme işlemi tamamlandıktan sonra saat 17:00'de sona erecektir. Bu süre zarfında, belirli kurallara uyulması gerekmektedir. Seçim yasakları kapsamında dikkate alınması gereken bazı önemli kurallar şunlardır:

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Türkiye, 31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Ülke genelinde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek. Sabah saatlerinden itibaren seçim günü yasakları uygulanmaya başlanacak.

Buna göre; Seçim yasakları, 31 Mart 2024 Pazar günü sabah saat 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlanacak.

SEÇİM GÜNÜ UYGULANACAK OLAN YASAKLAR

-Seçim yasakları, 31 Mart 2024 tarihinde saat sabah 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlayacak. Yasaklar gece yarısı saat 00.00 itibarıyla sona erecek.

-YSK kararına göre ayrıca yerel seçim günü 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

AK Partili Hamza Dağ'dan CHP'li Başkanlara Salvo AK Partili Hamza Dağ'dan CHP'li Başkanlara Salvo

-Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

-Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

-Oy verme günü, seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.