Merkez Bankası (TCMB), piyasa katılımcılarının 2024 yılı sonu enflasyon ve dolar tahminlerini açıkladı. 68 uzman ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen ankette, yıl sonu enflasyonunun biraz düşerek önceki tahminlerde öngörülen %44,19'dan %44,16 seviyesinde gerçekleşeceği düşünülüyor.

Dolar/TL Kurunda da Düşüş Bekleniyor

Yıl sonu enflasyon tahminindeki gerilemeye benzer şekilde, dolar kuru beklentisinde de bir miktar düşüş öngörülüyor. Ankete katılan uzmanlar, Aralık 2024 itibariyle Dolar/TL kurunun 40,53 TL yerine 40,01 TL seviyesinde olacağını düşünüyor.

Faiz Oranlarında ise Artış İzleniyor

Enflasyon ve döviz kurunda düşüş beklenirken, faiz oranlarında ise yükseliş eğilimi görülüyor. Uzmanlar, yıl sonu gecelik faiz oranının bir önceki tahmin olan %45,82'den %51,43'e yükseleceğini öngörüyor. TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentisi de %45,00'dan %50,00'a yükseldi.

Diğer Önemli Beklentiler

Ankette yer alan diğer önemli tahminler şöyle:

12 Ay Sonrası Enflasyon: %35,17

24 Ay Sonrası Enflasyon: %22,05

2024 Yılı GSYH Büyüme Beklentisi: %3,3

2025 Yılı GSYH Büyüme Beklentisi: %3,7

Halkbank'tan esnaf kredileri için yeni faiz oranları Halkbank'tan esnaf kredileri için yeni faiz oranları

Uzmanlar Ne Diyor?

TCMB'nin açıkladığı anket sonuçları, piyasa oyuncularının yılın sonuna doğru enflasyonda ve dolarda kısmi bir gerileme beklediğini gösteriyor. Ancak faiz oranlarında ise yükseliş eğiliminin devam edebileceği öngörülüyor. Ekonomistlerin enflasyon tahminlerindeki düşüşün ne kadar gerçekleşeceği ve dolar kurunun yıl sonuna kadar nasıl seyredeceği ise piyasadaki gelişmelere bağlı olarak şekillenecek.

Editör: Haber Ekspres