Temel Karamollaoğlu sağlık sorunları nedeniyle genel başkanlıktan ayrılacak

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, katıldığı bir programda sağlık durumunun genel başkanlık görevini sürdürmeye elverişli olmadığını ifade ederek görevinden ayrılacağını açıkladı. Ekim ayı öncesinde olağanüstü bir kongre düzenleyeceklerini belirten Karamollaoğlu, yeni genel başkanın teşkilatların görüşleri doğrultusunda belirleneceğini ve sadece genel başkanlık görevini bırakacağını vurguladı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, bazı milletvekilleriyle bir araya geldi İçişleri Bakanı Yerlikaya, bazı milletvekilleriyle bir araya geldi

İYİ Parti Örneği Sonrası Saadet Partisi'nde de Genel Başkanlık Değişimi

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İYİ Parti'de yaşanan genel başkanlık değişimi sonrasında, Saadet Partisi de benzer bir sürece girdi. Karamollaoğlu'nun bu açıklaması, parti içinde yeni bir lider arayışının başlayacağını işaret ediyor.

Sağlık Durumu Nedeniyle Ayrılma Kararı

Karamollaoğlu, TV5 kanalında katıldığı "Gündem Türkiye" programında sağlık durumunun genel başkanlık görevi için yeterli olmadığını ifade etti. Bu nedenle genel başkanlık görevinden ayrılma kararı aldığını belirten Karamollaoğlu, sağlık sorunlarının öncelikli olduğunu vurguladı.

Yeni Genel BTemel Karamollaoğluaşkanın Belirlenmesi

Partinin yeni genel başkanının teşkilatlarının görüşleri alındıktan sonra belirleneceğini açıklayan Karamollaoğlu, isim önerilerine açık olduklarını dile getirdi. Bu sürecin siyasetin geleceği için önemli bir dönem olduğunu belirten Karamollaoğlu, partinin birlik ve beraberliğini koruyarak yeni bir döneme hazırlandıklarını ifade etti.

"Sağlığım buna müsaade etmiyor"

Karamollaoğlu, “Genel başkanlığı bırakacağınız yönünde haberler gündeme geldi. Nedir bunun aslı? Böyle bir durum var mı?” sorusuna “Var. Bugün buraya gelirken de sizler de beraber olduğumuz zaman farkına varıyorsunuz. Artık sağlığım bu görevi yerine getirmeme izin vermiyor. Şu seçim döneminde ben sadece dört yere gidebildim. Bu bir genel başkan için ciddi bir eksiklik. Bunu gitmek istemediğimden değil, sağlığım müsaade etmediği için gidemedim. Bir hafta kadar hastanede her gün serum aldım ayağa kalkayım diye. Şimdi biraz toparladım ama bu geçici bir toparlama. Mutlaka bir siyasi partinin başında bulunan bir insan özellikle bu dönem, şimdi dört yıl ara var erken seçim olmazsa. Bu dört yıl zarfında Türkiye’yi hallaç pamuğu gibi atmalı, her yerde biz güçlü bir şekilde teşkilatlarımızı geliştirmeliyiz. Bunu benim yürütecek maalesef sağlığım buna müsaade etmiyor” Yanıtını verdi.

“OLAĞANÜSTÜ KONGRE YAPILACAK”

Kongre tarihinin henüz kesinleşmediğini ifade eden Karamollaoğlu, “Çok geciktirmek istemiyoruz. Çünkü bizim kongre tarihimiz normalde Ekim ayında. Ekim ayı bana biraz uzun bir süre gibi geldi. Bundan dolayı da arkadaşlarımıza hazırlıklarını yapmalarını, bizim Ekim ayından önce olağanüstü kongre yapmamızın daha uygun olacağını söylemiştim. Bütün teşkilat mensuplarımızla irtibat kurulacak. Kendilerine bilgi verilecek” dedi.

YENİ GENEL BAŞKAN NASIL BELİRLENECEK

Yeni genel başkan adaylarının nasıl belirleneceğine ilişkin soruya yanıt veren Saadet Partisi lideri, teşkilatların kanaatlerini alacaklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bizim teşkilatlarımızın, şahıs bazında da politikalar bazında da kanaatlerini alacağız. Bunu değerlendireceğiz. İsim teklifleri de alacağız. Onun arkasından da bir veya iki isim üzerinde mutabakat  sağlandığında da kongreye gideceğiz. Düşünce ve kanaatleri imkanım dahilinde dinlemeye çalışacağım. Ama Ankara’da başkanlık divanındaki arkadaşlarımız da gelen ekipleri mutlaka dinleyecekler.”

“SİYASETTEN ÇEKİLME GİBİ BİR DÜŞÜNCEM YOK”

Şu ana kadar herhangi bir genel başkan aday isminin konuşulmadığını, ismi öne çıkan adayların müzakeresini yapacaklarını sözlerine ekleyen Karamollaoğlu, “Şu anda genel başkan adayları yok. Biz teşkilatlarımızdan gelen isimleri tasnif ettikten sonra öne çıkanların bir defa daha müzakeresini yapacağız. Bu görevi hakkıyla yerine getirecek bir isim belirlenecek. Başarılı bir çalışma yapılacak. Siyasetten çekilme diye bir düşüncem yok. Genel başkanlıktan ayrılacağım. Hangi arkadaşımız genel başkan olursa onun en büyük destekçisi olacağım. Ümit ediyorum ki yeni genel başkanımız da hem tabanın hem de çalışan arkadaşlarımızın desteğiyle güzel bir performans ortaya koyacak” dedi.

Editör: Nurican ALBAYRAK