Türkiye, bu renkli etkinliğe katılımıyla ve başarılarıyla adından sıkça söz ettirmiştir.  Türkiye'nin Eurovision macerası, ülkenin müzikal çeşitliliğini ve sanatçılarının yeteneklerini uluslararası platformda sergilediği bir yolculuktur. İşte Türkiye'nin Eurovision'daki tarihi ve unutulmaz anıları!

Eurovision Şarkı Yarışması, 1956 yılından bu yana her yıl düzenlenen, Avrupa ülkelerinin bir araya gelerek müzikal performanslarını sergilediği ve oylamalarla birincinin belirlendiği prestijli bir etkinliktir. Türkiye, 1975 yılında ilk kez yarışmaya katılarak müzikal serüvenine başlamıştır.

İlk zafer Sertab Erener

Türkiye'nin Eurovision tarihindeki ilk zaferi, 2003 yılında Sertab Erener'in seslendirdiği "Everyway That I Can" şarkısıyla gelmiştir. Bu zafer, Türk halkını büyük bir sevince boğmuş ve ülkeye birçok gurur yaşatmıştır. Ardından, 2004 yılında Athena grubunun "For Real" şarkısıyla elde ettiği dördüncülük ve 2010 yılında maNga'nın "We Could Be the Same" adlı şarkısıyla ikincilik gibi başarılar Türkiye'nin Eurovision tarihindeki önemli anları arasında yer almaktadır.

Son olarak, 2012 yılında Türkiye'nin yarışmadan çekilmesiyle bir süreliğine bu renkli müzik serüvenine ara verilmiştir.
Şimdi ise Türkiye tekrar Eurovisiona dönerse kiminle döneceğ tartışılıyor.
İşte Eurovisionda yarışma ihtimali yüksek sanatçılar...

1. Edis

Demet Akalın'dan sonra Esra Özmen de o yöntemle 11 kilo verdi! Demet Akalın'dan sonra Esra Özmen de o yöntemle 11 kilo verdi!

2.Gülşen

3.Aleyna Tilki

4.Simge

5.Zeynep Bastık

Editör: Sedef Didem Ezme