Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışları, 2023'ün aynı dönemine göre %45 düşüşle 7.037 adede geriledi. Bu durum, konut fiyatlarındaki artış ve vatandaşlık için aranan gayrimenkul yatırım limitinin yükseltilmesi gibi faktörlere bağlanıyor.

Türkiye'de son yıllarda artan konut fiyatları ve vatandaşlık için aranan gayrimenkul yatırım limitinin yükseltilmesi, yabancı yatırımcıların ilgisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışları, 2023'ün aynı dönemine göre %45 düşüşle 7.037 adede geriledi. Bu durum, sektörde endişe yaratırken, uzmanlar önümüzdeki dönemlerde de yabancı yatırımcı sayısında düşüş bekliyor.

Metrekare Bazında Düşüş %71'i Buldu!

Yılın ilk çeyreğinde yabancıların Türkiye'den satın aldığı toplam gayrimenkul metrekaresi de 2023'e göre %71 azalarak 471 bin 116 metrekareye düştü. Bu düşüş, yatırımcıların metrekare bazındaki alımlarını da önemli ölçüde etkiledi.

Irak Metrekarede, Rusya Adette Zirvede!

Yüzölçümü bazında bakıldığında ise Irak, 22 bin 437 metrekare ile ilk sırada yer aldı. Irak'ı Afganistan ve İran takip etti. Adet bazında ise Rusya, 1.532 konut satışı ile zirveyi kimseye bırakmadı. İran ve Ukrayna ise Rusya'yı takip etti.

Bakan Göktaş duyurdu | 878  milyon TL destek ödemesi! Bakan Göktaş duyurdu | 878 milyon TL destek ödemesi!

İstanbul Hala Gözde!

Yabancı yatırımlarının gözdesi şehir ise İstanbul oldu. İstanbul'da yabancılara 2.612 adet konut satıldı. Bu rakam 2023'e göre %42 düşüş gösteriyor. Yabancıların İstanbul'da en çok tercih ettiği semtler ise Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir oldu.

İranlılar İstanbul'u Tercih Ediyor!

İstanbul'da metrekare bazındaki düşüş ise %67'yi buldu. Buna karşın İranlılar, İstanbul'da en fazla konut satın alan yabancılar oldu. İran'ı sırasıyla Rusya, Irak ve Çin takip etti.

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, konut fiyatlarındaki artışın ve vatandaşlık için aranan gayrimenkul yatırım limitinin yükseltilmesinin yabancı yatırımcıları olumsuz etkilediğini belirtiyor. Uzmanlara göre, önümüzdeki dönemlerde de yabancı yatırımcı sayısında düşüş bekleniyor.

Bu Durum Sektörü Nasıl Etkileyecek?

Yabancı yatırımcı sayısındaki düşüş, Türkiye'deki gayrimenkul sektörünü önemli ölçüde etkileyebilir. Sektör temsilcileri, bu durumun konut fiyatlarında düşüşe yol açabileceğini ve yeni projelerin yatırımcı bulmakta zorlanabileceğini belirtiyor.
Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarına olan ilgi azalıyor. Konut fiyatlarındaki artış ve değişen yatırımcı tercihleri, sektörde endişe yaratıyor. Uzmanlar, önümüzdeki dönemlerde de yabancı yatırımcı sayısında düşüş bekliyor.

Editör: Sedef Didem Ezme