Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayını henüz belirlemezken İzmir'de Romanlar CHP Genel Merkezi’ne seslendi. CHP İzmir İl Başkanlığı önünde toplanan Romanlar, "Romanlar faşist başkan istemiyor" diyerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen Selçuk Belediyesi'nin CHP'li başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’e tepki gösterdi. Mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ise bir dönem daha aday gösterilmesi gerektiğini kaydetti. "Tunç yoksa oy yok" sloganları atan Romanlar "İlle de Tunç Soyer Olsun", "Aşkla İzmir Aşkla Tunç Soyer" yazılı pankartlar açtı.

YÜZDE 50'DEN FAZLA OY KAYBETTİ

Romanlar adına basın açıklamasında bulunanan CHP önceki dönem Roman Milletvekili Özcan Purçu,"Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Romanlar mağdur, Romanlar mutsuz, işsiz, yoksul ve çaresiz. Cumhuriyet tarihinde yerel yönetimler olarak ilk defa bir başkanla İzmir hizmet almaya başladı. Tunç Başkan ile yeni bir dönem açılmıştı ama yeni dönem şu anda belirsizliklerle oldu. Bizler Roman mahallelerinde hizmet almak istiyoruz. Romanların tercihlerinin siyasetçilere kanaat olarak yansımasını istiyoruz. Genel seçimleri yaşadık. 6 milyon Roman’ın şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsilcisi yok. 24 yıldan beri yürüttüğümüz Roman siyaset çalışmasını maalesef bu genel seçimlerde CHP sonlandırdı. Genel seçimlerde Türkiye’nin her yerine, Roman mahallelerinden CHP’ye gelen oylara bakın yüzde kaç düşmüş. En son seçimlerde CHP Genel Merkezi yanlış yaptığı seçimlerden dolayı yüzde 50’den fazla oy kaybetti. Masa başında belirledikleri adaylar yüzünden…" ifadelerini kullandı. 

"İZMİR, ÇANTADA KEKLİK DEĞİL"

"Yerel seçimlerde hata yapmayın" diyerek CHP Genel Merkezi’ne seslenen Purçu, "Masa başında karar değil, halkın istediği adayları seçin. Cumhuriyetin en önemli seçiminde CHP hata yaptı ve kaybetti. Bu yerel seçimlerde de masa başında belirleyeceği adayları İzmir’e getirirse telafisini hiçbir genel merkez yöneticisi yapamaz. 24 yıllık eski CHP’li olarak CHP’nin yaptığı yanlışları da söylemek istiyorum: Resmi olarak belki bağımı koparmış olabilirim ama gönül bağımızı da koparmadık. CHP’nin İzmir’de emekçileri var, Konak’ta emekçileri var: Muhsin Kurt, Musa Çam, Sema Pektaş var. CHP bu emekçileri kenara itip masa başında ‘Benim adamım gelecek’ diyip aday belirlerse İzmir’e güvenmesin. İzmir, çantada keklik değil. İzmir CHP’nin değil, demokrasinin kalesi. Bunu herkes bilsin. Artık Romanlar kendisine kim kucak açıyorsa o adayın arkasında olacak. Romanlar kimden hizmet alıyorsa onun yanında olacak. Romanlar da bundan sonra çantada keklik değildir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşundan bugüne Kültür Dairesi’nde bir tane Roman çalışmıyordu. Sanatla, müzikle, kültürle yoğurulmuş bir toplumun İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Dairesi’ndeki elemanları Tunç Soyer döneminde işe girdi. Cumhuriyet döneminin ayıbını Tunç Soyer kapattı, Romanlara kucak açtı. Çiçekçiler zabıtadan kaçıyordu. Tunç Başkan ile beraber yaka kartı alıp çiçeklerini satmaya başladılar. Biz bu hizmetlerin devamı için bize kucak açan adayı istiyoruz. Ben şu an siyasetçi değilim, siyaseti bıraktım. Bu cümleleri bir Roman vatandaşı olarak söylüyorum. CHP hata yaparsa yerel seçimlerde bu hatasını telafi edemez, ona göre kararını versin. Bizler Türkiye’de 600’den fazla Roman derneği ve federasyonuna sahibiz. Eğer bu dönemde Romanların inisiyatifi adaylara ve hizmetlere de yansımazsa Türkiye çapında bizler ona göre kararımızı vereceğiz. Türkiye’de örgütlü bir toplumuz, tepkimizi vermesini biliriz" diye konuştu.

BİR DÖNEM DAHA SOYER

CHP’nin İzmir adayını hala açıklamamasının Roman mahallelerinde endişe yarattığının altını çizen Emir Sultan Muhtarı Hüseyin Heptepe ise "Bizler bu belirsizlik neticesinde Roman mahallelerimizde kanaat önderlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla almış olduğumuz ortak beyanatı kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Bizler, çadırlarımıza mühür vuran belediye başkanı istemiyoruz. Tunç Soyer gibi Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşümü başlatmış, Konak üzerinde 27, İzmir genelinde 117 Roman mahallesinde kentsel dönüşümü gerçekleştirecek bir başkanı bir dönem daha aramızda görmek istiyoruz" dedi.

Kızı Ezgi'nin katilinin kemikleri bulunmuştu; anne: Acımızı sahiplenen herkese minnettarız Kızı Ezgi'nin katilinin kemikleri bulunmuştu; anne: Acımızı sahiplenen herkese minnettarız

ROMANLAR'DAN SENGEL'E TEPKİ

Basın açıklaması davetinde yer alan "Faşist Başkan İstemiyoruz" söyleminin hatırlatılması ve "Faşist Başkan kim?" sorusu üzerine Heptepe, "Bu, dün gündeme düştü. Bu kulbu biz takmadık ama malum Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’e İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 'Filiz sen gelme' diyoruz. Romanlar olarak tepki gösteriyoruz" yanıtı verdi. 

Kaynak: FATİH ÖZKILINÇ