Kadın cinayetlerine karşı ne yazık ki büyük bir kayıtsızlık oluşmuş durumda. Bir çok kadın hayattan koparılırken çocuklarının, ailesinin hayatı alt üst olurken bu duruma yıllardır etkili çözümlerin ve tedbirlerin üretilmemesi hayalkırıklığı yaratıyor. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, 2023 Ekim ayında erkekler tarafından 19 kadın öldürüldü, 18 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.Raporda şu ifadelere yer verildi: "Bu ay 19 kadın cinayeti işlenmiş, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 19 kadından 5’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i günlük bir tartışma bahanesiyle öldürüldü. 13’ünün ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 13 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.


Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?


Ekim ayında öldürülen 19 kadının 11’i evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i kardeşi, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i akrabası tarafından öldürülmüştür. 1 kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %58’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü. "