Zirvenin açılış oturumuna katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Bir belediye başkanı olarak nasıl bir yerde olduğunu anlatmak isterim. Neden İlham Veren Kent diyoruz? Çünkü Efes Selçuk 8600 yıllık tarihi olan bir kent.  Kybele’den Amazonlara, Artemis’ten Meryem Ana’ya. 21. Yüzyılda da ilk defa bir kadının belediye başkanı olduğu bir kadın kenttir. 

Kültürpark, Zabıta Merkezi ile artık daha güvenli ve huzurlu Kültürpark, Zabıta Merkezi ile artık daha güvenli ve huzurlu

Felsefenin konuşulduğu, “Her şey akar” diyen ilk filozofumuz Heraklitos’un, ilk şairimiz Kallinos’un memleketindesiniz. Umarım burada bulunduğunuz süre boyunca bu kent size ilham olur. Bizim bir diğer mottomuz ve belediyecilik anlayışımız da geçmişi hiç unutmadan geleceğe köprü atarak, daha ileriye nasıl gideriz diyerek yol almaktır. Bizler Köy Enstitülerinden ilham alarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti için neler yapmak istiyorsa fikirlerini kendimize örnek alarak ilerleriz. Türkiye’den çok lider çıkar önemli olan o vicdanı koruyabilmektir” dedi.

Editör: Sedef Didem Ezme