Petrol fiyatları son bir haftada 6,50'lik sert bir düşüşle 13 Mart'tan bu yana en düşük seviyelerini gördü. Bu durum, akaryakıt fiyatlarında da indirim beklentisi yaratıyor. Peki, indirim olacak mı? Gelin, petrol fiyatlarındaki son gerilemenin nedenlerini ve akaryakıt fiyatlarıyla ilgili son durumu inceleyelim.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüşün Nedenleri

İsrail-Hamas Ateşkesi Beklentisi: İsrail ve Hamas arasında Mısır arabuluculuğunda yürütülen ateşkes müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesi, jeopolitik gerilimi azaltarak petrol fiyatlarını düşürdü.

ABD'de Ham Petrol Stok Artışı: ABD'de ham petrol stoklarında beklenmedik bir artış yaşanması, arz fazlası endişelerini artırdı ve fiyatları aşağı çekti.

Doğal gaz faturası indirimi yeniden meclise taşındı Doğal gaz faturası indirimi yeniden meclise taşındı

Döviz Kuru: Son günlerde içeride döviz kurlarının da zayıflaması, akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisini güçlendirdi.

Son Durum

2 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla:

İstanbul'da benzin fiyatı ortalama 43,65 TL

Motorin fiyatı ortalama 41,03 TL

Tahminler: Petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıt fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Uzmanlar, önümüzdeki günlerde benzin ve motorinde 1-1,5 TL civarında indirim olabileceğini öngörüyor.

OPEC+ Arz Kesintileri: OPEC+'nın arz kesintilerini haziran sonuna kadar sürdürmesi, petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin önüne geçiyor.

ABD Faiz Arttırımları: ABD'de faizlerin en az iki çeyrek dönem daha yüksek kalacağı beklentisi, petrol talebinin zayıflamasına neden olabilir.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, akaryakıt fiyatlarında da indirim beklentisi yaratıyor. Tahminler 1-1,5 TL civarında indirim yönünde olsa da, OPEC+ ve ABD faiz politikası gibi faktörler belirleyici olacak.

Editör: Sedef Didem Ezme